Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sephiria
Wto 24 Paź, 2006 23:09
Final Fantasy XIII
Autor Wiadomość
Gveir 
Moderator
The Cyborg

Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 20:51   

Dobra, po kilku miesi?cach w ko?cu co? mog? napisa? o nowej cz??ci.

Graficznie zosta?em rozbrojony i rozstawiony po k?tach. I to ju? nawet nie chodzi o same kwestie niesamowitej grafiki, bo zaprawd? s? ?adniejsze gry obecnie. Ale projekt... w HD nawet prostsze lokacje potrafi? zabi? przez design. Nawet nie potrafi? przez to by? z?y na liniowo?? gry, któr? wymusi?a produkcja wszystkiego w HD. Skrystalizowane jezioro, Oerba (z niesamowit? muzyk?) i wiele innych lokacji po prostu zabi?o mnie designem. Prze?y?em ma?e problemy z lekk? kwadratowo?ci? niektórych obiektów (aksamitka Lightning, ramiona na mniej szczegó?owych modelach dru?yny itp.), czasami okrutnymi teksturami (Gran Pulse -_-"), wszystko wynagrodzi?o u?ycie HDR i o?wietlenia, plus tysi?c innych efektów. Do tego stosowanych bardzo gustownie i delikatnie, czasem wr?cz oszcz?dnie. Do tego dochodz? jeszcze jak zawsze naprawd? wspania?e filmiki. Muzyka - jest dobrze. Za du?o, ?eby wymienia?, ale naprawd? mi si? podoba?a.

System walki zaprawd? jest ciekawy. Szybki i dynamiczny. Ale po ok. 100h zacz?? mnie ju? wpienia? chwilami. Brak kontroli nad reszt? dru?yny jest naprawd? denerwuj?cy, zw?aszcza, ?e czasami potrafi? odwali? kreci? robot? przez AI. Walki wymagaj? zbyt ma?ej ilo?ci interakcji. Generalnie poziom trudno?ci jest ustawiony naprawd? dobrze, trzeba kombinowa?, trzeba pakowa? (skopa?bym kogo? zdecydowanie za blokady w rozdzia?ach w tej materii), trzeba ulepsza? ekwipunek, trzeba zapozna? si? generalnie ze wszystkim co si? zawiera w materii systemu walki i ekwipunku, ?eby i?? do przodu; ale po raz pierwszy system walki zacz?? mnie nudzi?... Co z tego ?e efektownie itp, jak ja tam w sumie nic nie robi?... X-2 wymaga?a przy pot??nej dynamice sta?ego nadzoru, X wymaga?o strategii, XII by?a zabójcza pod ka?dym wzgl?dem w walce. Tu tego po jakim? czasie braknie. To samo w kó?ko. Troch? za ma?o animacji ataków fizycznych, oj za ma?o, a animacje zakl?? mog?y by by? bardziej, hmm, fajnalowe. Summony znowu odstawione z deka na boczny tor, ale i tak lepiej ni? w XII, gdzie ich w ogóle nie u?ywa?em. Tu znaczenie czasem jednak maj?. Brynhild? mogli w sumie zamieni? na Ifrita, ale có?.

Fabu?a - tu mam nieco mieszane uczucia, bo jest generalnie do?? prosta. Dobrze poprowadzona, filmowa itp., ale zabrak?o mi tego czego najbardziej oczekiwa?em. Ambiwalento?ci moralnej poczyna? bohaterów, którzy przecie? mieli mie? za zadanie zniszczy? ?wiat. I musieli to MUSIE?. A tu rzopa Wania, rzopa... Przyczepi? te? zdecydowanie musz? si? do potraktowania postaci antagonistów. Naprawd?, ale to naprawd? mo?na by?o wyci?gn?? du?o z ich historii, a zostali tak nieco olani. Troch? tak jak by?o z Vayne'm, ale bardziej, bo ca?o?ciowo. Jedna dobra scena pod koniec, kiedy dwaj '?li' godz? si? z tym co ich czeka (bo jeden 'nie chce, ale musz?' - tak jak powinno by? z dru?yn?, s?ysz? mnie panowie z S-E, s?ysz?? :> ; a drugi doznaje pomniejszego o?wiecenia w obliczu pora?ki), wiosny nie czyni. Ale generalnie zbytnio narzeka? nie b?d?, g?ównie z powodu ca?kiem niez?ego przedstawienia tej fabu?y. Gdyby nie niez?a narracja, by?oby krucho, bo jak by nie patrzy?, to jedna z prostszych fabu? w historii FF.

Postacie, czyli to co najwa?niejsze!

Light - jaki ona mia?a potencja?, to g?owa ma?a. I wysz?a fajna, twarda baba, ale po ilu? tam godzinach gry okazuje si? raczej... dwuwymiarowa. I nawet daje spokój Snow'owi, zamiast dalej po pysku go pra?. Czeka?em na naprawd? co? ciekawego, w ko?cu posta? wzorowana na Cloud'zie nie tylko podobno z wygl?du, a niestety zabrak?o jej chocia?by 1/10 skomplikowania najwi?kszego pierdo?y wszech?wiata (który pierdo?? sta? si? naprawd? tylko w AC). Co nie zmienia faktu, ?e i tak ca?kiem dobra posta?, tylko potencja? zmarnowany.

Fang - taka powinna by? Light. Najlepsza posta? w grze, trudno jej nie polubi? od sameogo pocz?tku. Nonszalancko??, charakterek, teksty i gesty stworzy?y najfajniejsz? posta? w grze. Trudno mi cokolwiek wi?cej napisa?, ale zaiste trafiono tu w dziesi?tk?.

Sazh - z kolei osobnik najbardziej prawdziwy psychologicznie i do tego ca?kiem z?o?ony. Nikt tu nie potrafi? z ekipy by? tak zarówno zabawny jak i powa?ny. Nastawienie na najbardziej ludzkie problemy i sensowna na nie reakcja zebra?o plon w postaci jednej z najciekawszych postaci. Kurczak nie jest tu bez 'winy' ;]

Vanille - jak ona mnie ....wia?a na pocz?tku! Potem si? przyzwyczai?em. Nawet do jej biegania, które przy ka?dej demonstracji gry powoduje nieprzerwany ?miech. Co nie zmienia faktu, ?e gustu Fang nie rozumiem O_o Ale jej potencja?u przynajmniej nie zmarnowano i ca?kiem nie?le si? wszystko potoczy?o.

Snow - o ?esz. On ....wia? do ko?ca. I has happy & 15 yo gurlfriend! I has hero! I mimo wszystko maj?c kilka przeb?ysków ta posta? do samego ko?ca nie zmieni?a si? wcale a wcale. I co najciekawsze, mimo ilo?ci HP i wysokich atrybutów okaza? si? ze wszystkich najmniej przydatny w wcalce. Plus za design.

Hope(less) - ka?dy kto widzia?, ten wie, co jest grane. Ka?dy kto widzia?, wie, ?e naprawd? ci??ko polubi? t? posta?. Ba. Dla mnie to nawet niemo?liwe. Termin Hope(less) pad? podczas pijackiej imprezy, kiedy to kole?anka stwierdzi?a ju? ?e 6h we Flower to za du?o i kumpel zapragn?? ujrze? XIII. 5 minut i oprócz stwierdzenia, ?e odg?osy i teksty podczas wbijania si? Hope'a i Vanille do wierzy w pierszym rozdziale to wypisz wymaluj stosunek przerywany, uku? i to. Tak te? zosta?o. Jest najlepszym magiem niestety nasz maluch, co skaza?o mnie na ogl?danie go wiecznie w swojej dru?ynie razem z Light i Fang. I doprowadza ca?y czas do szewskiej pasji. Si? po brzytw? samemu si?ga si?...

Tak marudz?, marudz?, ale gra?o si? naprawd? dobrze. W ko?cu to FF. Wady s? spore, znacznie wi?ksze ni? my?la?em ?e b?d?, ale rozgrywka sama w sobie naprawd? wiele rekompensuje. Na pewno nie do ko?ca brak miast, czasami koszmarne ilo?ci potyczek, nieco zbyt ubogie lokacje (otwarte tereny z XII naprawd? niecz?sto bywa?y nudne), zdecydowanie za ma?? ilo?? postaci pobocznych i brak interakcji z nimi czy bardzo niewiele do zrobienia w grze oprócz Missions poza w?tkiem g?ównym... ...ale i tak jest to dobra gra. Najwi?kszy zarzut mam do tego, ?e wi?kszo?? rzeczy z Datalog mo?na by?o poda? w scenkach. Scenkach z postaciami pobocznymi. Jak by to podbi?o walory gry, to g?owa ma?a. W sumie wysz?o przeciwie?stwo FF XII. Gdyby tak tam da? tyle scenek co tutaj, a tu tyle swobody i lokacji co tam - obie by?yby idealne. A tak mimo wszystko czeka? przysz?o dalej, na Versus. Jest zacnie, ale mog?o by by? lepiej. Bardzo dobra gra, ale wady wysz?y w niej chyba najwi?ksze od czasu IX jak dla mnie - w skali serii.

Boni 
Dark Flan

Wysłany: Nie 18 Lip, 2010 07:57   

[edit] w?a?nie przeszed?em ca?? gr?, rozgrywka bawi przez 30-40 godzin, potem expienie i farming staj? si? zbyt nu??ce, fabu?a s?aba, a w ko?cówce by?o tyle asspull'i, ?e a? szkoda gada?

6/10
Ostatnio zmieniony przez Boni Pią 30 Lip, 2010 15:58, w całości zmieniany 1 raz  

Ziaevin
Kupo!

Wysłany: Sro 21 Lip, 2010 19:06   

ma ktos mo?e na zbyciu promo code do ff 14 ? i moze odsprzedac podarowac ?

Fox Nine Tails 
Kupo!

Wysłany: Pią 03 Gru, 2010 20:56   

A mam takie pytanko do obeznanych....
Kod:
jestem raczej na pocz?tku gry bodajrze w 3 chapie ale nie rozumiem jednej rzeczy....Dlaczego PSI com zaatakowa?o to.....to miasto xD nawet nie wiem jak sie nazywa...wiem ?e bohaterowie tylko zostali wybrani na Fal Cie czy jako? tak i wyruszyli w podróz zeby ocali? Cacoon(planet?).Psi com i inni zli ich scigaj? bo sie ich obawiaj?^^
Zadaje to pytanie poniewa? na ?adnej innej polskiej stronie nie znalaz?em na nie odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony przez Go Go Yubari Pią 03 Gru, 2010 21:04, w całości zmieniany 1 raz  

andchaos 
Cactuar

Wysłany: Sob 04 Gru, 2010 00:25   

Fox Nine Tails napisał/a:
A mam takie pytanko do obeznanych.....

Ich motywy jak i powód z którego ka?da posta? znajdowa?a si? w owym czasie i owym miejscu jest powoli wyja?niane przez fabu??. Radz? ci brn?? dalej w kierunku ko?ca gry, bo odpowied? na te pytanie jest zwi?zane z tym jak funkcjonuje i czym jest samo Cocoon, a tym bym ci bardzo zespoilerowa? (nie wiem jak to s?owo si? odmienia :P ) fabu?? gry.

Vaan 
Cactuar

Wysłany: Sob 11 Gru, 2010 00:16   

Czy to normalne, ?e FFXIII na PS3 podczas cut scenek/filmików czasami si? tnie ?

andchaos 
Cactuar

Wysłany: Sob 11 Gru, 2010 08:27   

Vaan napisał/a:
Czy to normalne, ?e FFXIII na PS3 podczas cut scenek/filmików czasami si? tnie ?

Nie, u mnie chodzi?o bez problemów, sprawd? czy powierzchnia na której stoi twoja konsolka nie wibruje przypadkiem gdy konsola chodzi, to mo?e zak?óci? czytanie filmiku.

Innym powodem mo?e by? kurz/ryska na p?ytce

Donosiciel 
Kupo!
Kupo to obciach.

Wysłany: Pon 13 Gru, 2010 19:00   

Mi si? fabu?a z niewiadomego powodu kojarz troch? z VII,troch? z X :roll:

Tom6500 
Kupo!
Ranger

Wysłany: Pią 17 Gru, 2010 20:17   

Siemka.
A ja mam jedno pytanie poniewa? dopiero co t? gr? kupi?em.
Od którego rozdzia?u b?d? móg? bra? misje i sk?d?

andchaos 
Cactuar

Wysłany: Sob 18 Gru, 2010 18:17   

Tom6500 napisał/a:
Siemka.

W znacznie pó?niejszym etapie gry, nie podam ci szczegó?ów, bo móg?bym ci zaspoilerowa? zbyt wiele. Ale na pewno nie przegapisz, bo pierwsza misja jest
przedstawiona scenk?. Poza tym, radzi?bym ci wpierw brn?? przez fabu?? do ko?ca gry, niektóre misie s? dosy? wymagaj?ce i lepiej mie? odblokowane wszystkie profesje.

Tom6500 
Kupo!
Ranger

Wysłany: Sob 18 Gru, 2010 18:54   

andchaos napisał/a:
Tom6500 napisał/a:
Siemka.

W znacznie pó?niejszym etapie gry, nie podam ci szczegó?ów, bo móg?bym ci zaspoilerowa? zbyt wiele. Ale na pewno nie przegapisz, bo pierwsza misja jest
przedstawiona scenk?. Poza tym, radzi?bym ci wpierw brn?? przez fabu?? do ko?ca gry, niektóre misie s? dosy? wymagaj?ce i lepiej mie? odblokowane wszystkie profesje.

Aha ok jak nie przegapi? to dobrze poniewa? chc? wszystko przej??.

mroczna sarna 
Cactuar
Live long and prosper

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010 06:19   

Od 10 rozdzia?u bodaj?e. Jak tylko znajdziesz si? na Gran Pulse (wielki trawiasty obszar, przypominaj?cy Calm Lands z FFX)

Yakuza 0 (PS4)
, World of Final Fantasy (PS4), Tales of Berseria (PC)&(PS4)

Gveir 
Moderator
The Cyborg

Wysłany: Czw 23 Gru, 2010 16:20   

Vaan napisał/a:

Zale?y to od... telewizora, TADAM! Na dowolnym telewizorze HD, gra idzie normalnie i nie tnie na ?adnym filmiku. Na telewizorze tradycyjnym tnie na filmikach, praktycznie na ka?dym, bo konsola skaluje obraz na ?ywo do mniejszej rozdzia?ki i nie wyrabia z danymi. Doszli?my do tego z kumplem po kilku godzinach badania tego fenomenu i sprawdzania gry na ro?nych TV i monitorach w ró?nych rozdzia?kach. Idealnie idzie tylko i wy??cznie w najwy?szej rozdzia?ce jak? obs?uguje gra. Mówi? o wersji na PS3, o tej z X360 nie wiem nic w tej materii.

Ponadto prosz? o umieszczanie pyta? takich jak w kilku ostatnich postach - w Help raczej...

andchaos 
Cactuar

Wysłany: Pią 24 Gru, 2010 00:27   

Gveir napisał/a:
Zale?y to od... telewizora, TADAM! Na dowolnym telewizorze HD, gra idzie normalnie i nie tnie na ?adnym filmiku. Na telewizorze tradycyjnym tnie na filmikach, praktycznie na ka?dym, bo konsola skaluje obraz na ?ywo do mniejszej rozdzia?ki i nie wyrabia z danymi. Doszli?my do tego z kumplem po kilku godzinach badania tego fenomenu i sprawdzania gry na ro?nych TV i monitorach w ró?nych rozdzia?kach. Idealnie idzie tylko i wy??cznie w najwy?szej rozdzia?ce jak? obs?uguje gra

Konsola nie skaluje, nie zmienia rozdzielczo?ci ani niczego innego!!
i konsola te? nie widzi jaki telewizor jest pod??czony!!
podaje jedynie na wyj?cie sygna? wed?ug konfiguracji,
zmiana rozdzielczo?ci mo?e ci jedynie zdeformowa? obraz, ale nigdy ci nie b?dzie przycina? z tego powodu.

jedyne co mo?e nienaturalnie spowodowa? przeskoki to od?wie?anie ekranu, ale oboj?tnie czy jest kineskopowy, czy LCD, czy HD, czy tam jaki? inny, wszystkie chodz? w standarcie PAL, i raczej powinny mie? takie same od?wie?anie ekranu.

S?dz? ?e wina to albo konsola stoi na wibruj?cej powierzchni, lub sama p?ytka za?apa?a kurzu lub rysk?.

Ja mam w pokoju stary 17 calowy telewizor kineskopowy i mam na nim doskona?y obraz z PS3, i mi nie przycina?o ?adnych filmików w zadniej z gier, a troszk? ich ju? by?o w??czane :P ;)

hay 
Cactuar
Jak gadaj? Cactuary? :/

Wysłany: Pią 24 Gru, 2010 12:14   

FF13 jest znane z tego, ?e lubi "szarpn??" w SD. Nie jest to kwestia skalowania, a raczej s?abej optymalizacji. Do tego "screen tearing" jest na to dowodem bo nie pokwapili si? na v-sync.

@andchaos: Konsola wykrywa rodzaj podpi?tego kabla, a co za tym idzie mo?e oszacowa? obs?ugiwane tryby, do tego te? wykrywa telewizory 3D.

Odpowiedz do tematu