Poprzedni temat «» Następny temat
Która edycja jest Final Fantasy IV jest najlepsza?
Autor Wiadomość
JustPlay
Kupo!

Wysłany: Nie 02 Lis, 2014 17:55   Która edycja jest Final Fantasy IV jest najlepsza?

Witam.
Dopiero zaczynam swoj? przygod? z Final Fantasy, na razie uko?czy?em jedynie FF1 na GBA.
Chcia?bym teraz przej?? IV, i jak widz? ukaza?a si? edycja SNES, GBA, DS, NDS, PSP, PC oraz Android/iOS. Nie mam poj?cia w któr? najlepiej zagra?. Preferowa?bym edycje Android, ale interesuj?co wygl?da te? Complete Collection z PSP, zawieraj?ca jeszcze FF:After Years oraz dodatkowe cut-sceny.

Która z tych edycji jest najlepsza i najbardziej rozbudowana? (Jestem w stanie zagra? w wszytskie). Czy w edycji PSP obie gry s? po??czone (dru?yna jest wspólna)?

EDIT:Zapomnia?em doda? ?e cieszy?bym si? je?eli by?aby dost?pna w j. niemieckim, poniewa? pos?uguj? si? nim lepiej ni? angielskim. Nie jest to jednak niezb?dne.

Jaco 
Dark Flan
Blame yourself or god...

Wysłany: Pią 14 Lis, 2014 12:03   

Kwestia gustu chyba.

Wersje:

SNES - ju? sobie mo?esz odpu?ci? chyba, aczkolwiek na pewno jest najtrudniejsza, zw?aszcza wersja JP (chocia? nie wiem, czy nie podgonili poziomu trudno?ci w pó?niejszych reedycjach reedycji). Sporo rzeczy wykroili w wersji US/EN, przez cenzur?, a granie w wersj? JP z t?umaczeniem amatorskim to ju? raczej dla maniaków.

PSX - nieco ?atwiejsza, filmiki na pocz?tku i ko?cu... które mo?na na Youtube sobie obejrze?. Strasznie wolno chodzi, ?rednio udany port. Nie ma sensu gra?.

GBA - naj?atwiejsza imho. Jaki? dodatkowy loch, siekanina bezsensowna jak dla mnie. No i tam jakie? roszady w postaciach.

NDS/PC/tablety i inne smartfony - graficznie naj?adniejsza, 3D i w ogóle. Wersje inne ni? NDS oferuj? dodatkowo ?atwiejszy poziom trudno?ci, bo w sumie oryginalnie gra jest do?? ci??ka. Gra?em tylko w wersje NDSow?, polecam jak najbardziej.

PSP - powrót do 2D, ale naj?adniejsze 2D spo?ród wszystkich FFIVek. Nie gra?em, wi?c nie mam co si? wypowiada?, ale ogólnie najbardziej rozbudowana wersja FFIV - takie w sumie 2 gry w jednej. Jednak co do samego Final Fantasy IV: The After Years te? si? nie wypowiem, czy warto zagra?, ale ch?tnie si? tego dowiem od braci i sióstr krypcianych ;]

Gdybym nie gra? w FFIV na NDSa i mia? teraz podj?? decyzj?, czy zagra? w wersj? na t? w?a?nie konsol? czy na PSP, to pewnie bym wybra? NDSow?, ale tylko dlatego, ?e ju? przechodzi?em wersje 2D z 3-4 razy ;p Te wszystkie dodatki do starych Finali to takie nabijanie kasy SE imho, raczej ma?o ambitna rozrywka.

Geralt z Rivii
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Lis, 2014 14:35   

SNES (JP) aka pierwsza wersja:
-fanowskie t?umaczenie jest pe?ne niepotrzebnych ?artów popkulturowych i innych bzdur

SNES (USA):
-bardzo z?e t?umaczenie
-du?o wyci?tych funkcji
-niektórzy bossowie maj? skrojone HP

PS1:
+/-ten sam content, co SNES JP, tylko inne t?umaczenie
-odra?aj?co d?ugie czasy ?adowania

GBA:
+dodatkowy dungeon
+pod koniec gry mo?na u?ywa? Yanga, Paloma, Porom, Edwarda i Cida (byli tylko tymczasowymi cz?onkami dru?yny w poprzednich wersjach)
-okropna jako?? muzyki
+lekki graficzny overhaul
+nowe t?umaczenie

DS:
+przej?cie do 3D
+dodany voice acting
+nowe sceny
+/-przerobione mechaniki gry, dodany system Augmentów
-bardzo zwi?kszony poziom trudno?ci (do punktu, ?e niektórzy bossowie wr?cz trolluj? graczy przyzwyczajonych do innych wersji)
+/-zremasterowany soundtrack
+nowe, najbardziej wierne fabule, t?umaczenie
+/-dwóch dodatkowych superbossów, którzy sprawi?, ?e wyrwiesz sobie w?osy i dla których trzeba przechodzi? nowododane New Game+
-dungeon z wersji na GBA i mo?liwo?? gry wspomnianymi postaciami nie zosta?y uwzgl?dnione
-albo trzeba grindowa? levele godzinami, albo liczy? na olbrzymie szcz??cie przy niektórych bossach

PSP:
+?adniejsza wersja na GBA
+do kolekcji do??czone 2 sequele - Interlude i The After Years
+mo?liwo?? wyboru soundtracku poza orygina?em i remasterem
+ponownie nowe t?umaczenie

iOS/Android/PC:
+wersja na DS, tylko z troch? bardziej czystymi modelami postaci i na jednym ekranie
+dodana mo?liwo?? obni?enia poziomu trudno?ci (wci?? jest trudniejsza ni? wersje 2D i ma te same zmiany w mechanice gry, ale przynajmniej na 100% mo?na przej?? bez grindowania)
-wersja na PC ma bugi

Jak dla mnie wersja na PSP jest najlepsza, poniewa? nie jestem fanem zmian w wersjach 3D. Wersja na PSP jest najbardziej zbli?ona do orygina?u, tylko ma wi?cej do zaoferowania.

Cytat:
Czy w edycji PSP obie gry s? po??czone (dru?yna jest wspólna)?

S? te same postacie z wieloma nowymi, ale levele i staty si? nie przenosz?.

JustPlay
Kupo!

Wysłany: Nie 16 Lis, 2014 20:08   

Bardzo dzi?kuje za obszerne wyja?nienie. Najpewniej zagram w wersje PSP (mam nadzieje ?e nie b?dzie zbyt trudna). Za jaki? czas pewnie b?d? si? musia? o co? zapyta? :)

szkut 
Kupo!

Wysłany: Czw 31 Mar, 2016 04:29   

Nasz?a mnie ochota na odkop FF :) a co koledzy i kole?anki s?dz? o poziomie trudno?ci poszczególnych reedycji? prosz? szerzej o tym aspekcie. Wsz?dzie mo?na przeczyta?, ?e wersja pierwotna jest najtrudniejsza, ale jak sprawa si? ma w reedycjach.

Jaco 
Dark Flan
Blame yourself or god...

Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016 08:08   

szkut napisał/a:
a co koledzy i kole?anki s?dz? o poziomie trudno?ci poszczególnych reedycji?

Jaco napisał/a:
na pewno jest najtrudniejsza
Jaco napisał/a:
nieco ?atwiejsza
Jaco napisał/a:
naj?atwiejsza imho
Jaco napisał/a:
oferuj? dodatkowo ?atwiejszy poziom trudno?ci, bo w sumie oryginalnie gra jest do?? ci??ka

szkut napisał/a:
prosz? szerzej o tym aspekcie

A co tu wi?cej mo?na doda?....

jogurt11
Kupo!

Wysłany: Pon 29 Maj, 2017 11:40   

Imho jest ??atwa ;)

Odpowiedz do tematu